Yasası

İÇ MİMARİ NASIL OLUNUR VE NEREDE ÇALIŞILIR: UZMAN İPUÇLARI VE YORUMLAR

Bazıları, bir iç mimarın akademik bir eğitim olmadan yapamayacağını iddia ediyor. Bazıları kurs almanın yeterli olduğuna inanırken, diğerleri kendi kendine eğitim, kitaplar ve video eğitimleri yoluyla bir iç mimar olabileceğine inanıyor. Kim haklı? Uzmanlarımız bunu çözmenize yardımcı olacak: AN-DESIGN mimarlık bürosunun kurucusu Alesya Nestyak; Tatyana Bezverkhaya – TB.Design stüdyosunun ve TB.Education eğitim platformunun kurucusu ve CEO’su; Anton Turov – Anton ve Yulia Turov’un aile tasarım stüdyosunun kurucusu; Elena Campioni bir iç mimardır.

İÇERİK

1. Bir iç mimar olarak nerede eğitim görmeli?
2. İç mimar olmak için hangi dersleri almam gerekiyor?
3. Tasarımcı olmak için kaç yıl okumak gerekiyor?
4. Bir tasarımcının daha yüksek bir mesleki eğitime ihtiyacı var mı yoksa kurslar yeterli mi?
5. Kendi başınıza bir iç mimar olmak mümkün müdür?
6. İlk müşteriler nasıl ve nerede bulunur?
İç mimar olmak için nerede çalışmalı?
Alesya Nestyak: “11. sınıftan sonra tasarım okuyacaksanız, bu disiplinin öğretildiği belirli bir üniversiteyi seçebilirsiniz (St. Petersburg GASU’da, Moskova’da MARCHI, PGUTD). Ancak bu sadece başlangıç ​​aşamasıdır. Bir kişi böyle bir üniversiteden mezun olduysa ve deneyimi yoksa, o zaman bir tasarımcı olarak kendi başına bir şey değildir.

O zaman birisi için çalışmanız, çevrimiçi veya çevrimdışı olarak (İtalya’da NABA’da, İngiltere’de Saint Martin’de, New York’ta Parsons’ta) yabancı master dersleri almanız gerekir. Ancak iç tasarımın ve mimarlığın her şeyden önce bir tasarım deneyimi, bir şantiyede yaşam deneyimi olduğunu anlamalısınız. Bir kanepe mimarı olmak hiçbir biçimde işe yaramaz.

Tatyana Bezverkhaya: “İhtiyaç duyulan şeyin hiçbir yerde tam olarak öğretilmediğine inanıyorum. İki eğitim sistemi vardır. Birincisi, kompozisyon, stiller, renkler ve mimari tarihin öğretildiği akademik. Harika bir temel, ancak neredeyse sıfır pratik bilgi. İkinci hikaye, nasıl çizileceği, bir müşteriyle nasıl iletişim kurulacağı, kötü bir şantiyenin iyi bir inşaat sahasından nasıl ayırt edileceği, nasıl para sayılacağı, nasıl iş kurulacağı, bir ekibin nasıl yönetileceği hakkında alıştırma yapmaktır. Akademik ve pratik eğitimi birleştirmek, bir iç mimarın mesleğinde ustalaşmak için beceri kazanma konusunda yetkin bir yaklaşımdır.”

TB.Design projesi tarafından modern klasik tarzda rahat oturma odası

Anton Turov: “Hem tasarım hem de sanat olmak üzere herhangi bir kurumda eğitim alabilirsiniz. Hacimler, renkler vb. ile çalışma konusunda bir temel, anlayış verecektir. Çevrimiçi veya çevrimdışı olması önemli değil. Önemli olan iyi bir temel bilgi edinmektir.”

Elena Campioni: “Hiçbir şey öğretilemez, sadece kendin öğrenebilirsin. Bu alanda eğitim için birçok değerli teklif var. Ama iyi bir temel ve temel ilkeler gibi. Üstelik her şey sizin elinizde. Yalnızca eylem önemlidir. Bana göre, Higher British School of Design tarafından iyi bir eğitim sunulmaktadır.”

Ayrıca bakınız: İç mimarlar nasıl çalışır: Uzmanlar için 12 soru.

İç mimar olmak için hangi dersleri almanız gerekiyor?

Alesya Nestyak: “Birleşik Devlet Sınavının standart bir listesi var, ancak tasarımcı için ana konuları almanız gerekiyor: kalemle teknik çizim (doğruluk, oranlar için), resim. GASU’da ayrıca bir kompozisyon var (renk noktalarından üç boyutlu kompozisyonların derlenmesi üzerine). Çizim becerisi olmadan, uzmanlaşmış bir alanda daha yüksek bir kuruma girmek mümkün değildir.

Tatyana Bezverkhaya: “Eğitim kurumuna bağlı. Örneğin, kabul üzerine Birleşik Devlet Sınavına ek olarak çizim, resim, kompozisyon, mimarlık tarihi aldım. Üniversitenin gerektirdiği şey, hazırlanmanız gereken şeydir. Belirli bir eğitim kurumuna hazırlanacak öğretmenler bulmak daha iyidir.”

Elena Campioni: “”Çoğunlukla yaratıcılığa ve zevk duygusuna bakıyorlar.””

Anton Turov tarafından tasarlanan siyah oturma odası

Tasarımcı olmak için kaç yıl okumak gerekiyor?

Tatyana Bezverkhaya: “Standart olarak 4 yıllık lisans derecesi ve artı 1-1.5 yıllık uygulamalı eğitim. Bir kişinin zaten bir ana mesleği varsa ve tasarımcı olmaya karar verdiyse, bir tür hızlandırılmış eğitime gidebilirsiniz. Örneğin, 2-3 yıllığına British School of Design’a.

Kızılay, Necatibey Cd. No:1, 06420 Çankaya/Ankara

03125840219

info@izcertasarim.com