Perdelerdeki

Üç uzmandan bir iç mimarın nasıl çalıştığı, mesleğin avantajları ve dezavantajları hakkında soruları yanıtlamalarını istedik:

Natalya Kirova, konut ve kamusal alan tasarımcısı, Pentaschool Tasarım Meslekleri Akademisi’nde (Moskova) öğretmen, Olga Pogosyan, tasarımcı kamu ve konut alanları (Nizhny Novgorod), Anna Kalinina – 15 yıllık deneyime sahip bir iç mimar, Tasarım Meslekleri Akademisi Pentaschool’da (Moskova) bir uzman.

İÇERİK

1. Bir iç mimar kimler için uygundur?
2. Bir profesyonel ne bilmeli?
3. Tasarımcının çalışmasının programı ve formatı
4. Bir iç mimarın günü nasıl geçer?
5. Bir uzman nasıl bir eser taslağı hazırlar?
6. Müşteri ile iletişimin özellikleri
7. Tasarımcı maaşı
8. Mesleğin artıları ve eksileri
9. Nasıl tasarımcı olunur ve nereden öğrenilir?
10. Kendi başınıza iç mimar olmak mümkün müdür?
11. Siparişler nerede aranmalı ve sonuç nasıl gösterilmelidir?
12. Meslekte nasıl ve nerede gelişmeli?

İç mimar kimler içindir?

Natalya Kirova: “Bir tasarımcı yaratıcı düşünmeli, ancak aynı zamanda bir psikolog olmalı, tasarım araçlarını kullanabilmeli ve belirli bir durumda bunları nasıl doğru şekilde uygulayacağını hissedebilmelidir. Mesleğin yaratıcı düşünen, ancak aynı zamanda kendi kendini organize edebilen, sürekli kendini geliştirmek için çabalayan insanlar için uygun olduğunu düşünüyorum.

2-3 ay içinde kurslarda profesyonel olmayı öğreneceklerine, burada karmaşık bir şey olmadığına ve sizin için her şeyi yapacak olan gerekli programı bilgisayara kurmanın yeterli olduğuna inananların, pek olası değildir. iç mimar olarak çalışmak pek mümkün değil. Gidin, cilaları, mobilyaları seçin, bunları birbirleriyle birleştirin, hepsi bu. Tasarımcının kendi kendini organize etme becerisi yüksek bir kişi olduğunu daha önce söylemiştim. Bu kalite olmadan huzursuz insanlar için kesinlikle zor olacaktır.

Ayrıca bakınız: Bir iç mimar nasıl ve nerede seçilir, dekoratör hizmetleri için bütçe nedir?

Natalia Kirova tarafından tasarlanan aydınlık ferah oturma odası

Bir profesyonel ne bilmeli?

Natalya Kirova: “Her şey! Ve bilmediğini de sürekli öğrenmesi gerekir. Bir tasarım projesine başlanamayan temelden: ergonomi, renk, kompozisyon, malzeme bilimi, planlama çözümlerinin anlaşılması. Ayrıca – psikotipler hakkında bilgi ve müşterilerle iletişim kurma, çatışmaları çözme yeteneği. Süreçleri yönetme ve son teslim tarihlerini karşılama yeteneği. Kaliteli iş yapma ve yükümlülükler üstlenme yeteneği.

Anna Kalinina: “Bir profesyonel, bir tasarım projesinin tasarım ve uygulamasının tüm aşamalarını anlamalıdır. Yeniden geliştirmeyi koordine etmek için normları ve kuralları bilmek, mühendislik çözümleri, inşaat süreçleri, malzemelerle çalışmanın özellikleri hakkında fikir sahibi olmak ve elbette ağartma malzemeleri, teknolojileri ve ekipmanları pazarını bilmek önemlidir.

Ayrıca okuyun: Memnun edici tasarım hakkında: Mike Shilov ile bir sohbet.

Tasarımcının çalışmasının programı ve formatı

Anna Kalinina: “Genel olarak, program doğrudan işin formatına bağlıdır. En yoğun ve karmaşık format, tam proje desteğidir. Tesislere ve mağazalara yapılan gezileri içerir, bu nedenle günün bir kısmı veya haftanın belirli günleri seyahat için ayrılır.”

Natalya Kirova: “Tasarımcı, çalışma programını ve biçimini bireysel olarak seçer. İş hijyenini açıkça gözlemleyerek her günü planladığınızdan emin olun. Birçok yaratıcı insanın geceleri çalışmayı daha kolay bulmasına rağmen, yeterince uyumak, kendinize ve ailenize zaman ayırmanız önemlidir. Ana artı, hangi günün izinli olacağını bağımsız olarak belirleyebilmenizdir.

Anna Kalinina tarafından tasarlanan Moskova’daki Summer Garden konut kompleksindeki dairenin içi

Bir iç mimarın günü nasıl geçer?

Olga Poghosyan: “Kural olarak sabah, inşaatçıların ve müteahhitlerin koordinasyonu için birkaç sohbetin olduğu WatsUp ile başlar. Yaklaşık bir saat sürebilen görevler, birçok soru var. Ardından, şantiyelere zorunlu bir ziyaret: bir veya birkaçını arayabilirsiniz. Ardından, diğer şeylerin yanı sıra, mobilya ve kaplama malzemeleri salonlarını ziyaret etmeyi içeren yaratıcılık. 

Anna Kalinina: “Bir iç mimarın günü genellikle şöyle görünür: sabahları – ustabaşı ve elektrikçi ile bir planlama toplantısı için saha ziyareti. Yolda, postaları ve anlık mesajlaşma programlarını, faturaları, müşterilerden ve yüklenicilerden gelen mesajları kontrol edin. Ardından, malzeme örnekleri almak için mağazalara gitmeniz gerekiyor. Kural olarak, paralel olarak, aynı anda birkaç nesne için seçim yapılır, bu nedenle lojistik iyi düşünülmeli, bir arabaya sahip olmanız tavsiye edilir.

Öğleden sonra – numuneleri koordine etmek için tesiste müşterilerle bir toplantı. Bu gün ışığında yapılmalıdır. Numune malzemeleri birbiriyle uyumlu olmalıdır (parke, duvar kağıdı, süpürgelik boyası, mobilya döşemesi, kapı malzemesi numunesi vb.). Resmin tamamını görmenin tek yolu bu. Bundan sonra, çoğu zaman 1-2 gün boyunca verildiğinden, bazı örnekleri geri almanız gerekir.

Ardından projenin detayları üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz: çizimlerde birkaç saat oturun, konsepti düşünün. Buna paralel olarak, gün boyunca müteahhitlerden ve müşterilerden gelen mesajları ve aramaları cevaplamanız gerekir. Ayrıca fotoğraf ve sosyal medya çekin. Akşamları, tüm yanan konular kapandığında, bir tanıtım stratejisi geliştirmek için zaman ayırabilirsiniz,

Kızılay, Necatibey Cd. No:1, 06420 Çankaya/Ankara

03125840219

info@izcertasarim.com